BIP - Biuletyn Informacji Publicznej
  Instrukcja Szukaj    
Uchwały Rady 2005
Ilość odsłon: 84110

Z dnia: Uchwała XLI/245/2005 z 30 marca 2005r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Inowrocław
Wydane przez: Rada Gminy Inowrocław
Data wejścia w życie: Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego
w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Inowrocław



Na podstawie art. 90 f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2571, Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781) oraz art. 4 ust. 1 i art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłoszeniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 718, z 2001 r. Nr 46, poz. 499, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 113, poz. 984, z 2003 Nr 65, poz. 595 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959), uchwala się, co następuje:



§ 1. Uchwala się Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Inowrocław, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Inowrocław.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.





Wiceprzewodnicząca
Rady Gminy Inowrocław


Rozalia Heidinger



Załącznik do Uchwały Nr XLI/245/2005
Rady Gminy Inowrocław z dnia 30 marca 2005r.


Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Inowrocław.

§ 1. Pomoc materialna o charakterze socjalnym może być udzielana jako:
1) stypendium szkolne;
2) zasiłek szkolny.

§ 2. Regulamin określa:
1) sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego;
2) formy stypendium szkolnego;
3) tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego;
4) tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego.

§ 3. Na warunkach przewidzianych w niniejszym regulaminie stypendia szkolne i zasiłki szkolne są przyznawane zameldowanym na pobyt stały na terenie Gminy Inowrocław uczniom szkół wymienionych w art. 90 b ust. 3 i 4 ustawy o systemie oświaty. Warunek stałego pobytu dotyczy również rodziców (opiekunów) dziecka.

§ 4.1. Stypendium szkolne może być udzielane w formie:
1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników i innych pomocy naukowych;
3) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania;
4) świadczenia pieniężnego

2. Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub kilku formach jednocześnie.



§ 5. Zasiłek szkolny otrzymuje osoba znajdująca się w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

§ 6. 1.Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym są przyznawane na:
1) wniosek rodziców (prawnych opiekunów) albo pełnoletniego ucznia po zasięgnięciu opinii dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych.
2) wniosek dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych.
2. Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym mogą być również przyznawane z urzędu.
3. Wniosek o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym i załączniki do wniosku nie podlegają opłacie skarbowej.


§ 7. 1.Wniosek o przyznanie świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym zawiera:
1) imię i nazwisko ucznia i jego rodziców;
2) miejsce zamieszkania ucznia;
3) rodzaj świadczenia, o jakie ubiega się wnioskodawca (stypendium szkolne, zasiłek szkolny) oraz pożądaną formę świadczenia. W przypadku ubiegania się o pokrycie całkowitych lub częściowych kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych podaje się informacje o tych zajęciach i o podmiocie prowadzącym zajęcia edukacyjne;
4) dane uzasadniające przyznanie świadczenia.
2. Do wniosku o udzielenie pomocy materialnej załącza się zaświadczenia o wysokości dochodów, a w przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej , zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów przedkłada się zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
3. Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego można składać w Urzędzie Gminy oraz sekretariatach podległych placówek oświatowych do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych do dnia 15 października danego roku szkolnego.
4. Wniosek o zasiłek szkolny można składać w Urzędzie Gminy oraz sekretariatach podległych placówek oświatowych w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
5. W uzasadnionych przypadkach wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu, o którym mowa w ust. 3.

§ 8. Do rozpatrzenia wniosków o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym Wójt Gminy w drodze zarządzenia powołuje komisję stypendialną, w skład której wchodzą przewodniczący wskazany przez Wójta, wiceprzewodniczący oraz pozostali członkowie, w liczbie 5 osób.

§ 9. Do zadań komisji stypendialnej należy:
1) sprawdzanie wniosków o stypendium szkolne pod względem poprawności formalnej;
2)przedstawianie opinii dotyczących udzielonych form pomocy materialnej z uwzględnieniem okoliczności zawartych w art. 90 d ustawy o systemie oświaty;
3) negatywne opiniowanie wniosków nie kwalifikujących się do rozpatrzenia.

§ 10. 1. Świadczenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznaje Wójt Gminy w drodze decyzji administracyjnej.
2. Wójt Gminy może upoważnić imiennie pracownika jednostki organizacyjnej do przyznawania świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym.

§ 11. Od decyzji o przyznaniu pomocy materialnej w określonej wysokości lub odmowy przyznania pomocy oraz wstrzymania i cofnięcia pomocy służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od daty wydania decyzji.

§ 12.1. Maksymalna wysokość stypendium szkolnego (stypendium w pełnej wysokości) nie może przekraczać miesięcznie kwoty 50,00 zł.
2. Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w ust.1.
3. Wójt Gminy ustala wysokość pomocy materialnej w granicach określonych w ust. 1 i 2 w każdej sprawie indywidualnie, kierując się sytuacją dochodową ucznia i jego rodziny wykorzystując opinię komisji stypendialnej w sprawie propozycji wysokości stypendium lub zasiłku w ramach zabezpieczonych w budżecie Gminy środków na ten cel.
4. Przy ustalaniu propozycji wysokości zasiłku szkolnego komisja stypendialna kieruje się indywidualną oceną skutków zdarzenia losowego, uzasadniającego złożenie wniosku.
5. Decyzja administracyjna o rodzaju i wysokości świadczenia wydana zostanie po uzyskaniu informacji o wysokości dotacji celowej przeznaczonej na stypendia i zasiłki szkolne.

§ 13. 1.Stypendium szkolne przyznawane jest na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – na okres nie dłuższy niż od października do czerwca w danym roku szkolnym.
2. Jeżeli forma stypendium szkolnego tego wymaga, stypendium szkolne może być realizowane w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo, z tym że wartość stypendium szkolnego w danym roku szkolnym nie może przekroczyć łącznie dziesięciokrotności miesięcznego stypendium szkolnego w pełnej wysokości, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – dziewięciokrotności miesięcznego stypendium szkolnego w pełnej wysokości.
3. Zasiłek szkolny przyznawany jest w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku.

§ 14. 1. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznana w formie, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, realizowana jest przelewem na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego zajęcia edukacyjne.
2. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznana w formie, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, realizowana jest jako refundacja poniesionych przez wnioskodawców wydatków zgodnych z decyzją administracyjną do wysokości kwoty określonej w decyzji. Realizacja refundacji może nastąpić w formie wypłaty gotówkowej z kasy Urzędu lub przelewu na bankowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy rodziców ucznia (opiekunów) lub pełnoletniego ucznia;
3. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznana w formie, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 3, jest realizowana poprzez zwrot uprzednio poniesionych wydatków, po przedstawieniu odpowiednich rachunków potwierdzających poniesione wydatki, w formie wypłaty gotówkowej z kasy Urzędu lub przelewu na bankowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy rodziców ucznia (opiekunów) lub pełnoletniego ucznia;
4. Świadczenia pieniężne, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 4 z tytułu pomocy materialnej o charakterze socjalnym wypłacane jest w kasie Urzędu Gminy lub przelewem na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.
§ 15. Rodzice uczniów lub pełnoletni uczeń otrzymujący stypendium szkolne zobowiązani są niezwłocznie powiadomić Wójta Gminy o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium nauki języków obcych, pracowników służb społecznych, w przypadku, gdy dyrektor poweźmie informację o ustaniu przyczyny, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.

UZASADNIENIE
DO UCHWAŁY NR XLI/245/2005
RADY GMINY INOWROCŁAW
z dnia 30 marca 2005r.


Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Inowrocław stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 90 f ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 281, poz. 2781).
Rada gminy uchwala regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy, kierując się celami pomocy materialnej o charakterze socjalnym, w którym określa w szczególności sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego w zależności od sytuacji materialnej uczniów i ich rodzin oraz innych okoliczności, o których mowa w art. 90 d ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, formy w jakich udziela się stypendium szkolnego w zakresie od potrzeb uczniów zamieszkałych na terenie gminy, tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego, tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego.
W związku z powyższym wywołanie uchwały stało się zasadne. Inicjatorem wywołania uchwały jest Wójt Gminy Inowrocław.






Wiceprzewodnicząca
Rady Gminy Inowrocław


Rozalia Heidinger




© 2003 Internet-Info